Duyurular
Home / Haber / En Sağlam Doğal Madde

En Sağlam Doğal Madde

İngiltere’deki Portsmouth Üniversitesİ’nden bilim adamlarının araştırması sonucu dünya üzerindeki en sağlam mucizevi doğal maddenin örümcek ağı değil bir deniz salyangoz türünün dişi olduğu ortaya çıktı. Karından bacaklı familyasından limpet olarak da bilinen deniz salyangozunun dişlerinin 6 bin 500 megapascal’a kadar basınca dayanabildiğini gösterdi.

Dişi 1 milimetreden daha küçük üstelik

Kayalara yapışık duran koni biçiminde kabuğa sahip bu küçük deniz canlısının 1 milimetreden kısa dişlerinin yapısını mikroskop yardımıyla inceleyen bilim adamlarından Ana Barber, bugüne dek örümcek ağının dünyanın en sağlam doğal malzemesi olduğunun sanıldığını ancak ağın sadece 2 bin megapascal basınca dayanabildiğini vurguladı.

Yeni Araştırmalara Işık Tutacak

Ancak grafen gibi birkaç yapay maddenin limpetin dişlerinin direncinin ötesine geçebildiğine dikkati çeken bilim adamları, bu hayvanın dişlerinin dayanıklılığın sırrını da çözdü. Limpetin dişlerinin son derece sert olan bir tür demir oksit ve kitin adı verilen bir molekülün liflerinden meydana geldiğini belirten bilim adamları, bu ikilinin karışımının sağlam ve dirençli bir maddenin ortaya çıkmasını sağladığını açıkladı.
Bu deniz hayvanının dişlerinin araba, uçak ya da gemi yapımında kullanılmak üzere daha dayanıklı malzemelerin üretilmesine ışık tutabileceği kaydedildi. Araştırmanın sonuçları İngiliz “Royal Society Interface” dergisinde yayımlandı.
Daha önceki araştırmalar dünyanın en sağlam doğal maddesinin örümcek ağı olduğunu göstermişti. Çelikten daha sağlam olduğu belirlenen örümcek ağının yapısından savaş ortamında askerlerin korunması için bazı araçların üretilmesinde yararlanılabileceği belirtilmişti.

About Abdulhakim Dağ

Check Also

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Kitap Alımı

Merhaba, birinci sınıf öğrencileri için Malzeme Bilimi ve Mühendisliği (Callister) kitabı toplu şekilde sipariş edilecektir. ...