Duyurular
Home / Etkinlikler / ERDEMiR’e Teknik Gezi

ERDEMiR’e Teknik Gezi

     Bölümümüz lisans 1. sınıf öğrencileri, 02.12.2014 Salı günü, MMM101 Metalurji ve Malzeme Mühendisliğine Giriş dersi kapsamında,  Yrd. Doç. Dr. Barış Avar, Arş. Gör. Seyit Çağlar, Arş. Gör. İrem Nur Gamze Şimşek ve Arş. Gör. Semih Engün ile birlikte, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) T.A.Ş.’ ye teknik gezi yaptılar.

     ERDEMİR Kurumsal İletişim Uzmanı Burçin Müftüoğlu eşliğinde yapılan gezide, ilk olarak demir cevheri, maden kömürü, kireç taşı gibi hammaddelerin deniz yolu ile fabrikaya getirildiği ve ürünlerin sevk edildiği Liman Tesisleri ziyaret edildi. Daha sonra yüksek fırının kok ihtiyacının karşılanması için, kömürün fırınlara şarj edilerek yüksek sıcaklıkta ve oksijensiz ortamda koka dönüşme işleminin gerçekleştiği Kok Fabrikası görüldü. Bu işlem esnasında açığa çıkan gazın ise, bazı kimyasal proseslerden geçirilerek istenmeyen maddelerden arındırıldığı ve temizlenerek elde edilen kok gazının çeşitli amaçlar için tekrar kullanıldığı hakkında bilgi alındı. Daha sonra, 2008 yılında üretime başlayan ve tamamen yerli imkânlarla imalatı yapılan “Yeni Ayşe” isimli Yüksek Fırının kontrol birimi ziyaret edildi. Burada görevli olan bir mühendis tarafından, konveyör bant sistemi ile yüksek fırına gelen kok kömürü sayesinde demir oksit haline gelen cevherin oksijeninin alınarak indirgenmesi ve haznenin dev matkaplar ile delinerek sıvı ham demirin elde edilme işlemleri anlatıldı. Sonrasında, üretilen ham demirin torpidolara alınışı gözlendi. Öğle yemeğinin ardından, ziyaret edilen Sürekli Döküm Tesislerinde, sıvı çeliğin belirli ebatlarda katılaşarak haddehanenin ihtiyacı olan slabların elde edilmesi gözlemlendi. 2. Sıcak Haddehanede, bu slabların ısıtma fırınlarına şarj edilerek haddeleme sıcaklıklarına kadar tavlanması sonucu belirli kalınlık ve genişlikteki bobinlerin üretilmesi görüldü. Son olarak ziyaret edilen 2. Soğuk Haddehanede, bu bobinlerin oda sıcaklığında haddelenmesi ile daha ince kalınlıklarda elde edilmesi izlendi ve otomotiv sektörü için gereken çinko kaplamalı galvanizli sacın üretim üniteleri gezildi. Yaklaşık 3 saat süren teknik gezi ve incelemeler, bölümümüz öğrencileri ve öğretim elemanları tarafından beğeni ile karşılandı. ERDEMİR T.A.Ş. çalışanlarına ilgi ve katkılarından dolayı çok teşekkür ederiz.
Dönüş yolunda, Karadeniz Ereğli limanı içinde bulunan “Gazi Alemdar Müze Gemisi” ziyaret edildi. Burada görevli rehber tarafından, Kurtuluş Savaşı mücadelesine Karadeniz’den silah ve erzak taşıyarak destek veren gemi hakkında bilgi verildi ve kısa bir belgesel izlendi. Gezi sonunda müzedeki hatıra defteri imzalandı.

Next Prev
DSC_0001-e1417681419319
DSC_0003-e1417681390723
1900357_725335680869426_3451772743995364304_o-1024x678
Next Prev

About Çağla Aytaç Dursun

21 Kasım’da Ardanuç/Artvin’de dünyaya geldi. Ortaöğrenimini Mustafakemalpaşa/Bursa’da, Liseyi ise İzmir Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Şuankurucu Bülent Ecevit Üniversitesi – Metalurji ve Malzeme Mühendisliği okumaktadır. Bülent Ecevit Üniversitesi – Tenis Takımı mensubu, Türkiye Tenis Federasyonu 1. Kademe Gözlemci ve Çizgi hakemidir. Malzeme Mühendisliği Öğrenci Topluluğu kurucu başkanıdır.

Check Also

AluExpo 2017 ve ALUS’08’e Katıldık

05-07  Ekim 2017 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen olan Alüminyum sektöründe Ülkemiz’ in tek ve ...