Bülent Ecevit Üniversitesi’nde 21 Nisan 2016 tarihinde "Uzun Dalga Astronomisi Teknolojileri ve Derin Uzay Cubesat" konulu telekonferans gerçekleştirildi.

Küçült Yazı Tipi Büyüt

Sezai Karakoç Kültür Merkezi konferans salonunda Malzeme bilimi öğrenci topluluğu, Zonguldak Elektrik Mühendisleri odası Öğrenci üye komisyonu (EMO-Genç) ve Makina  mühendisliği öğrenci topluluğu tarafından NASA’da çalışan Türk bilim insanı Dr.Umut YILDIZ ile “Uzun Dalga Astronomisi Teknolojileri ve Derin Uzay Cubesat” konulu  Telekonferans gerçekleştirildi.

Konferans Emo-Genç öğrenci temsilcisi Muzaffer DUYSAL ve Malzeme Bilimi Öğrenci Topluluğu başkanı Çağla Aytaç DURSUN moderatörlüğünde Türk Hava Kurumu Üniversitesi ile eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

NASA/JPL ‘de çalışan Astrofizikçi Dr.Umut YILDIZ  öncelikle gezegenlerin yapısı ve NASA’nın araştırma yöntemleri ile ilgili bilgiler verdi. Daha sonra  NASA’nın kullandığı teleskoplara değindi. Son olarak  Cubesat’lara değinen Dr. Umut YILDIZ öğrencilere Cubesat projeleriyle ilgilenebileceklerini söyledi. Kısa bir süre sonra üniversite öğrencilerinin de Cubesat yapabileceğini belirtti. Dr. Umut YILDIZ’ın sunumunun ardından soru-cevap kısmına geçildi. Öğrencilerin sorularını yanıtlayan Yıldız, yurtdışında çalışmak istiyorsanız Türkiye’de mezun olduğunuz üniversitenin pek bir önemi yok önemli olan kendinizi geliştirmek ve sosyal etkinliklere katılmak dedi. Ayrıca Dr. Umut YILDIZ ortaokul yıllarının bir yılını Zonguldak’ta okuduğunu ve Zonguldak’ta konferans vermekten dolayı mutlu olduğunu belirtti. Soru-Cevap bölümünün tamamlanmasının ardından kendisine Türkiye’ye geldiğinde verilmek üzere Devrek Bastonu ve plaket takdim edildi.

Etkinliğe, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Makina Mühendisliği bölümlerinden çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenciler katıldı.

İlgili Haberler;

http://www.milliyet.com.tr/beu-de-nasa-ile-telekonferans-gerceklestirildi-zonguldak-yerelhaber-1330524/

http://www.pusula67.com.tr/video_g/4915-beu-ogrencileri-nasa-ile-bulustu.html

http://w3.beun.edu.tr/haberler/1778/beude-nasa-ile-telekonferans-gerceklestirildi.html

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin