Makaleler

Yeni Nesil Malzeme: Donmuş Duman

Küçült Yazı Tipi Büyüt

Kaynaklar azaldıkça, enerji tüketiminin pahalanması insanları yeni arayışlara yöneltiyor. Özellikle son yıllarda, yakıt tüketimini azaltarak maksimum verimle konutları ısıtmak artık lüks değil bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor.


Fotoğraftaki 2,5 kilogramlık taş kütleyi havada duruyormuş gibi gösteren şeffaf madde Aerojel, diğer adıyla “donmuş duman”, sadece 2 gram ağırlığında. Dünyanın en düşük yoğunluklu katısı silis aerojel 1 mg/cm3, havanın yoğunluğu ise 1,2 mg/cm3 olduğunu düşünürsek, bir katının havadan daha az yoğunluklu duruma gelmesi oldukça ironik geliyor insana.
Aerojel’in daha da önemli bir özelliği var. Isı yalıtımı diğer katılara göre çok daha yüksek. Şu anda NASA, aerojeli uzay elbiselerinde ve Mars’a gönderdiği robotlarda kullanıyor.Aspen Aerogel firması, nano teknoloji ile yapılarda yalıtım için aerojeli kullanan ve aerojel battaniyeleri üreten ilk firmalardan biri.Aspen Aeorgel firması ürettikleri Spaceloft battaniyeleri için diğer yalıtım malzemelerinden, fiberglas ve köpükten 3-4 kat daha iyi yalıtım sağladığını iddia ediyor. Uygulaması basit, su buharı geçirgenliği var ve yangına dayanıklı. Fotoğraflarda yangına dayanıklılığını görebilirsiniz.Çok yeni bir teknoloji ve şu an için pahalı bir uygulama. Hafif, yalıtımı yüksek ve şeffaf olması, çatılar gibi yük taşıyan ve ışığın girmesi istenen yerlerde devrim yaratabilecek bir malzeme. Zamanla, piyasada üreticileri çoğaldıkça birçok sektörde bu maddenin uygulamalarda özellikle ısı yalıtımında sıkça kullanıldığını görebileceğiz.

-Kaynak-
en.wikipedia.org

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin